خالکوبی هایی که فشار خون را اندازه گیری میکنند

اخبار

🔴 اخبار 📢

🔹پژوهشگران آمریکایی با همکاری “روزبه جعفری”، دانشمند ایرانی، خالکوبی‌هایی را با استفاده از گرافین ابداع کرده‌اند که می‌توانند فشار خون را اندازه‌گیری کنند.

🔹خالکوبی‌های موقتی که با استفاده از گرافین ساخته می‌شوند، می‌توانند فشار خون را طی چند روز به صورت دائمی کنترل کنند. عملکرد این خالکوبی‌ها با روش کار دستگاه‌های فشار خون استاندارد که از زمان ابداع خود تاکنون تغییر چندانی نکرده‌اند، بسیار متفاوت است.آکینوانده و همکارانش، نوعی خالکوبی را ابداع کرده‌اند که شامل ۱۲ نوار گرافین تقریبا نامرئی است که در دو ردیف و در امتداد دو شریان اصلی ساعد قرار گرفته‌اند. نوارهای بیرونی هر ردیف، سیگنال‌های الکتریکی کوچکی را به عمق ساعد ارسال می‌کنند. نوارهای داخلی می‌توانند تغییرات جریان خون را با تغییر ولتاژ تشخیص دهند.

🔹خالکوبی‌ها می‌توانند فشار خون را به طور دائمی و با دقت “سطح A” که توسط استانداردهای بین‌المللی تعریف شده است، اندازه‌گیری کنند. سطح A، بالاترین سطح دقت ممکن برای یک دستگاه پزشکی به شمار می‌رود.

🔹این گروه پژوهشی، خالکوبی‌ها را روی شش نفر آزمایش کردند و متوجه شدند که آنها طی ساعت‌ها کار کردن و پیاده‌روی کاربر خود، به خوبی کار می‌کنند. آنها حتی زمانی که شرکت‌کنندگان به چیزی فشار می‌آوردند یا بازوهای خود را به مدت یک دقیقه در سطل آب سرد فرو می‌بردند، کارآیی داشتند. خالکوبی‌ها هنگام شب و در خواب نیز بدون ایجاد مزاحمت کار می‌کردند.

🔹”روزبه جعفری”(Roozbeh Jafari)، دانشمند ایرانی “دانشگاه ای اند ام تگزاس”(Texas A&M) گفت: ما می‌خواهیم به سوی اندازه‌گیری مداوم فشار خون حرکت کنیم. این بدان معناست که حتی نمی‌دانید چه زمانی فشار خون شما اندازه‌گیری می‌شود.

🔹جعفری ادامه داد: در مقایسه، یک دستگاه فشار خون استاندارد که فشار را یک بار در مطب یا در خانه اندازه‌گیری می‌کند، می‌تواند به دلایل زیادی از جمله استرس یا کم‌آبی، نتایج نادرستی را ارائه دهد. حتی فشار خون برخی از افراد با مراجعه کردن به پزشک، به صورت موقت افزایش می‌یابد. همچنین، دستگاه‌های فشار خون استاندارد معمولا از افراد می‌خواهند که به جای ایستادن یا حرکت کردن، بنشینند.

biomedical engineeringbmeاخبارانجمن علمی مهندسی پزشکیخالکوبیفشار خون
نوشته قبلی
اولین آدم آهنی جهان درگذشت
نوشته بعدی
ایمپلنت هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up