ایمپلنت هوشمند

اخبار

🔴 اخبار 📢

🔹پژوهشگران “دانشگاه پیتسبرگ” به سرپرستی”امیر علوی” دانشمند ایرانی سعی دارند ایمپلنت هوشمندی ابداع کنند که به جوش دادن ستون فقرات کمک می‌کند.

🔹جوش دادن ستون فقرات که اتصال دو مهره به یکدیگر است، می‌تواند طیف گسترده‌ای از اختلالات ستون فقرات را درمان کند. پژوهشگران دانشکده مهندسی “دانشگاه پیتسبرگ”(University of Pittsburgh) سعی دارند ایمپلنت‌های هوشمند چاپ سه‌بعدی را مخصوص هر بیمار بسازند که به عنوان حسگری برای نظارت بر بهبود ستون فقرات عمل می‌کنند.

🔹”امیر علوی”(Amir Alavi)، دانشمند ایرانی این پروژه که آزمایشگاه او موسوم به “iSMaRT Lab”، این پژوهش را سرپرستی می‌کند، گفت: ایمپلنت‌های هوشمند می‌توانند یک بازخورد زیستی را در لحظه ارائه دهند و مزایای درمانی و تشخیصی بسیاری دارند اما ادغام مدارهای حجیم یا منابع برق با ایمپلنت‌های کوچک، بسیار چالش‌برانگیز است. راه حل این است که از ماتریکس ایمپلنت به عنوان یک محیط سنجش فعال و برداشت انرژی استفاده کنید. این همان چیزی است که ما روی آن متمرکز شده‌ایم.

🔹آزمایشگاه iSMaRT، گروه جدیدی از فرامواد مکانیکی چندمنظوره را توسعه داده است که به عنوان حسگرهای خود عمل می‌کنند و اطلاعات مهمی را در مورد فشار و تنش‌های وارده بر ساختار خود ثبت و ارسال می‌کنند. این فرامواد خودآگاه که “متا تریبومتریال”(meta-tribomaterials) نامیده می‌شوند، قدرت خود را تولید می‌کنند و می‌توان از آنها برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای مربوط به سنجش و نظارت استفاده کرد.

🔹این ماده به گونه‌ای طراحی شده است که تحت فشار، الکتریسیته تماسی بین ریزلایه‌های رسانا و دی‌الکتریک آن رخ می‌دهد و نوعی بار الکتریکی ایجاد می‌کند که اطلاعاتی را در مورد وضعیت ماتریکس مواد می‌فرستد. به علاوه، این ماده به طور طبیعی قابلیت تنظیم مکانیکی فوق‌العاده متامواد استاندارد را نیز دارد.

🔹این نخستین ایمپلنت در نوع خود است که از پیشرفت‌ها در نانوژنراتورها و فرامواد، برای ایجاد قابلیت چندمنظوره در بافت ایمپلنت‌های پزشکی استفاده می‌کند. این پیشرفت، نقش مهمی در آینده دستگاه‌های کاشتنی خواهد داشت.

نوشته قبلی
خالکوبی هایی که فشار خون را اندازه گیری میکنند
نوشته بعدی
دوره‌های تابستانی انجمن علمی مهندسی پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up