مهندسی پزشکی

+BME

 معرفی رشته مهندسی پزشکی

مهندسی زیست پزشکی (Medical engineering) یا مهندسی پزشکی (Biomedical engineering) کاربرد اصول مهندسی مفاهیم طراحی و تکنیک های حل مسئله مهندسی در پزشکی و زیست شناسی برای اهداف مراقبت های بهداشتی است. به طور کلیBME  علوم منطقی برای پیشبرد درمان مراقبت های بهداشتی از جمله تشخیص، نظارت و درمان است و همچنین از طریق گسترش دستگاه های پزشکی قابل کاشت مانند ضربان ساز تا فناوری های آینده نگرتر مانند مهندسی سلول های بنیادی و چاپ اندام های بیولوژیکی سه بعدی به عموم مردم معرفی شد. دانشجویان مهندسی زیست پزشکی در معرض همان دانش گسترده ای قرار خواهند گرفت که متخصصان پزشکی کسب می کنند. آنها به دانش پزشکی، بیماری ها، علائم و درمان نیاز دارند. بدن انسان و فرآیندهای آن، از جمله رشد و تکامل، نیز یکی از محورهای برنامه درسی است. که در سه گرایش اصلی بیوالکتریک ، بیومکانیک و بیومتریال در ایران ارائه میشود.

پیوند فناوری با زیست شناسی و پزشکی اکنون صنعت قرن بیست و یکم را هدایت میکند.

فناوری های زیست پزشکی سلامت شهروندان ما را افزایش می دهد، برای اقتصاد ارزش ایجاد می کند و فرصت های  یادگیری تجربی عالی را برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد فراهم می کند.

دراین مقاله،در مورد مهندسی زیست پزشکی، کاری که مهندسان زیست پزشکی انجا م می دهند و چشم انداز تحصیلی و شغلی این رشته بیشتر خواهید آموخت.

 

تحصیلات مهندسی زیست پزشکی در ایران :

اولین دانشکده مهندسی پزشکی کشور در سال ۱۳۷۲ با سه گرایش بیوالکتریک، بیومکانیک و بیومتریال در مقاطع کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی امیر کبیر بنیان نهاده شد. پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی پزشکی از سال ۱۳۷۴ آغاز شد که برای اولین بار در سطح دانشگاه های دولتی انجام گرفت. اکنون شاهد گسترش، تصویب و راه اندازی این دوره با سرعت هرچه تمام در سطح کشور هستیم.

در زیر فهرست ده تا از بهترین دانشگاه های ایران که بر اساس عملکرد تحقیقاتی آنها در رشته مهندسی پزشکی رتبه بندی شده اند، آورده شده است. نموداری از ۳۲ هزار استناد دریافت شده توسط ۲ هزار مقاله دانشگاهی ساخته شده توسط ۱۹ دانشگاه در ایران برای محاسبه رتبه بندی نشریات استفاده شد که سپس برای تاریخ انتشار تنظیم شد و به امتیازات نهایی اضافه شد.

 

 1. دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه ۵۹ در آسیا و ۲۸۷ در جهان
 2. دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه ۶۱ در آسیا و ۲۹۱ در جهان
 3. دانشگاه تهران رتبه ۸۴ در آسیا و ۳۴۴ در جهان
 4. دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیروان رتبه ۹۶ در آسیا و ۳۸۶ در جهان
 5. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رتبه ۱۱۰ در آسیا و ۴۴۴ در جهان
 6. دانشگاه صنعتی شریف رتبه ۱۲۳ در آسیا و ۴۸۲ در جهان
 7. دانشگاه علوم پزشکی تبریز رتبه ۱۲۵ در آسیا و ۴۸۶ در جهان
 8. دانشگاه تربیت مدرس رتبه ۱۴۲ در آسیا و ۵۲۸ در جهان
 9. دانشگاه صنعتی اصفهان رتبه ۱۶۰ در آسیا و ۵۷۰ در جهان
 10. دانشگاه شیراز رتبه ۱۸۱ در آسیا و ۶۳۰ در جهان

 

دریافت مدرک کارشناسی مهندسی پزشکی ۴ سال یا به عبارتی ۴ ترم زمان خواهد برد که در این دوره دروس عمومی، پایه، اصلی و تخصصی آموزش داده می شوند. شما به عنوان دانشجوی این رشته در هر ترم می توانید ۱۴ الی ۲۴ واحد درسی با توجه به معد ل ترم قبل خود اخذ کنید. در صورتی که معدل شما در هر ترم الف باشد، مجوز انتخاب بیشتر از ۲۰ واحد درسی را خواهید داشت و بدین صورت با اخذ ۲۴ واحد در هر ترم، واحدهای درسی را زودتر می گذرانید و می توانید در مدت ۳ سال نیز فارغ التحصیل شوید. البته با اخذ ترم تابستان، امکان فارغ التحصیلی در ۳ سال وجود دارد.

 

دانشجویان این رشته بعد از اخذ ۶۰ واحد یا گذراندن ۴ ترم (این قانون درهر دانشگاه متغیر است) باید گرایش خود را انتخاب کنند. در حال حاضر گرایش بیوالکتریک، بیومکانیک و بیومتریال  در دانشگاه تدریس میشود در برخی دانشگاه ها مثل دانشگاه  شاهد تهران و علوم پزشکی  تهران گرایش بالینی  تدریس  میشود  و از آنجایی  که هر ۵ سال  یکبار چارت درسی عوض میشود  از سال ۱۴۰۰ تدریس این رشته در دانشگاه بسیار کم شده است. اگر قصد ادامه تحصیل در هر یک از گرایشهای گفته شده را دارید از وجود گرایش دلخواه در دانشگاه مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

در ادامه با این سه گرایش آشنا می شویم.

 

گرایش بیوالکتریک (Bioelectric) :

مدل سازی و کنترل سیستم های بیولوژیک، پردازش سیگنال های بیولوژیکی و تصاویر پزشکی، رباتی که در طراحی پزشکی، شبکه های عصبی، مدلسازی ساختار مغز انسان و توابع، مهندسی توانبخشی و اندام های مصنوعی هدف اصلی آموزش و تربیت متخصصان مهندسی بیوالکتریک به عنوان اعضای آن است .

مهندسی بیوالکتریک پیوندی از مهندسی برق و سیستم های زنده است. سیستم های زنده برای توسعه روشهای الهام گرفته از زیستی و سیستم های مصنوعی سروکار دارد. همچنین به گسترش مفاهیم و روش های  مهندسی برق برای توسعه تجهیزات دارد و به نرم افزارهایی میپردازد که مشکلات خاص مربوط به سیستم های زنده را حل میکند.

انتخاب  گرایش  بیوالکتریک دردانشگاه مستلزم علاقه و استعداد در رشته های برق و الکترونیک، مدارالکتریکی و پردازش سیگنال است. زمینه های تحقیقاتی در این رشته شامل موارد زیر است :

 • تصویربرداری و تجزیه و تحلیل پزشکی
 • انفورمات یک پزشکی
 • پردازش تصویر زیست پزشکی
 • پردازش سیگنال زیست پزشکی
 • نقشه برداری مغز
 • کنترل حرکت انسان و علوم اعصاب محاسباتی
 • ابزار زیستی
 • مدلسازی بیولوژیکی
 • رابط مغزی کامپیوتر
 • واقعیت مجازی

 

گرایش بیومکانیک (Biomechanic) :

بیومکانیک مطالعه ساختار و عملکرد سیستم های بیولوژیکی با استفاده از روش های مکانیک است. بیومکانیک را میتوان برای کل موجودات، اندام ها، سلول ها و اندامک های سلولی به کاربرد. اقدامات تجربی بیومکانیکی و رویکردهای محاسباتی تقریبا برای هر کاربرد مهندسی زیست پزشکی ممکنی اساسی هستند.

بیومکانیک، مکانیک و سیستم های مکانیکی انسانی با کاربرد مفاهیم مکانیک – خواه در حوزه های فرعی طراحی، مکانیک جامدات، مکان یک سیالات، کنترل مکانیکی یا علوم حرارتی – در مسائل بالینی و بیولوژیکی مرتبط است. این مسائل میتواند در مکانیک  و کنترل سلول ها، بافت ها، سیستم های پیچیده مانند سیستم های اسکلتی عضلانی یا قلبی عروقی، تعامل انسان و ماشین در حوزه پروتزها و وسایل حفاظتی و فرآیندهای آسیب و بهبودی و بسیاری موارد دیگر متمرکز باشد.

داشتن علاقه و استعداد دروس مکانیک، مقاومت مصالح و دینامیک باعث موفقیت بیشتر در این رشته میشود.

زمینه های های تحقیقاتی در این رشته شامل موارد زیر است :

 • بیومکانیک بافت های نرم و سخت
 • بیومکانیک سلولی و مکان وبیولوژی
 • بیومکانیک شغل و اگونومی
 • بیومکانیک توانبخشی
 • بیومکانیک ورزش
 • بیومکانیک راه رفتن و آنالیز حرکت
 • بیومکانیک سیالات زیستی
 • مدلسازی بر پایه تصویربرداری

گرایش بیومتریال (Biomaterial) :

بیومتریال رشته ای است که با مواد طبیعی و مصنوعی و همچنین تعاملات بین مواد و بافت های بیولوژیکی سرو کار دارد. بیومواد ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشد و در کاربردهای پزشکی برای پشتیبانی، تقویت یا جایگینی بافت آسیب دیده یا یک عملکرد بیولوژیکی استفاده می شود. اولین استفاده تاریخی مواد زیستی به دوران باستان برمیگردد زمانی که مصریان باستان از بخیه های ساخته شده از رگ حیوانات استفاده میکردند. حوزه مدرن بیومواد ترتیب از پزشکی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی و تاثیرات اخیر مهندسی بافت و علم مواد است. این رشته در دهه گذشته به دلیل اکتشافات در مهندسی بافت، پزشکی احیاکننده و غیره، رشد قابل توجهی داشته است.

علاقه و استعداد شما در درس شیمی، پلیمر، خواص مواد و مهندسی بافت می تواند در موفقیت شما در این رشته تاثیر گذار باشد.

زمینه های تحقیقاتی در این رشته شامل موارد زیر است  :

 • علم مواد اولیه
 • زیست سازگاری
 • توسعه دستگاه ایمپلنت
 • تجزیه و تحلیل شکست

گرایش بالینی(Clinical) :

میزان تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها در سالهای اخیر به سرعت افزایش یافته است. این پشتیبانی جامعه از خدمات بالینی را فراهم میکند. نگهداری تجهیزات پزشکی بیش از گذشته اهمیت پیدا میکند. مطالعه جهت گیری و عملکرد مهندس بالینی در سیستم نگهداری تجهیزات پزشکی ضروری است. مهندس بالینی بیمارستان باید مسئول مراقبت از پاس کیفیت نگهداری تجهیزات پزشکی و کنترل هزینه باشد و همچنین باید مسئولیت مهندس عمومی را برعهده بگیرد و به ایمنی و سلامت تجهیزات پزشکی توجه بیشتری داشته باشد.

دروس این گرایش عمدتاً به مباحث تجهیزات بیمارستانی و نرم افزارهای مدیریت بیمارستانی مرتبط می باشد.

زمینه های تحقیقاتی رشته شامل موارد زیر است :

 • بیوانفورماتیک پزشکی
 • مهندسی بیمارستان
 • اقتصاد بهداشت

و در آخر به این نکته باید اشاره کرد که تحصیلات دانشگاهی فقط به صورت تئوری به ما آموزش می دهد و برای کسب نتیجه بهتر  و تجربه دراین رشته نیازمند شرکت در سمینارها، همایش ها، نمایشگاهای تخصصی، میتینگ های تخصصی یا کارآموزی در بیمارستانها یا شرکت های مرتبط هستید.

تحصیل مهندسی  پزشکی در خارج از کشور :

در زیر لیستی از بهترین دانشگاه های جهان که بر اساس عملکرد تحقیقاتی آنها در مهندسی زیست پزشکی و در سه گرایش اصلی بیوالکتریک ، بیومکانیک و بیومتریال رتبه بندی شده اند آورده شده است :

 1.  دانشگاه هاروارد آمریکا (رتبه ۱ در آمریکای شمالی)
 2.  دانشگاه میشیگان شهر ان آربور آمریکا
 3.  موسسه فناوری ماساچوست آمریکا
 4.  دانشگاه استنفورد آمریکا
 5.  دانشگاه دوک آمریکا
 6.  دانشگاه بین المللی سنگاپور (رتبه ۱ در آسیا)
 7.  امپریال کالج لندن (رتبه ۱ در اروپا)
 8.  دانشگاه فناوری کوئینزلند استرالیا (رتبه ۱ در اقیانوسیه)

جایگاه رشته مهندسی پزشکی در جوامع پیشرفته تر مانند کشورهای اروپایی و آمریکا باعث شده که دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل  در سه گرایش اصلی بیوالکتریک ، بیومکانیک و بیومتریال به این کشورها مهاجرت کنند.

آزمون های مرتبط با هر رشته به دانشگاه و کشور، بستگی زیاد ی دارد بسیاری از دانشگاه های اروپایی و آمریکایی آزمون ورودی نداشته و صرفاً با توجه به رزومه دانشجو و مصاحبه های علمی، دانشجوی می پذیرند. برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجی باید در آزمون آیلتس و تافل شرکت کرده و نمره بالای ۷ در آزمون تافل و نمره بالای ۶.۵ در آیلتس را کسب نمایید و همچنین کسب حداقل معدل ۱۵ برای ارشد و ۱۷ برای دکتری الزامی است.

کشورهایی که زبان تدریس آنها به زبان غیر انگلیسی است، آزمون زبان مربوط به کشور خود را برگزار میکند به طور مثال برای شرکت در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون یوس شرکت کرده و پس از کسب نمره لازم می توانید در مقطع لیسانس رشته های مهندسی شرکت نمایید.

بهترین کشورها برای پذیرش ارشد و دکتری کشور های کانادا، هلند و آلمان است.

رشته های مختلفی برای اپلای در گرایش های مختلف مهندسی پزشکی وجود دارد که یک سری از این ها رشته ها ی فرعی هستند؛ مثل مواد زیستی، بیوفیزیک، بیومکانیک، زیست شناسی محاسباتی، مهندسی سلولی، بافت و ژنتیک، تصویربرداری پزشکی، مهندسی زیستی ارتوپدی، مهندسی توانبخشی و…

به دلیل زمینه های فعالیت و تحقیقاتی گسترده مهندسی پزشکی در همه گرایش های ذکر شده و همچنین میزان اهمیت همه گرایش ها،

انتخاب گرایش تاثیری در پذیرش دانشگاه های خارج از کشور ندارد و شما با هر گرایشی برای اخذ ویزای تحصیلی می توانید اقدام کنید.

معایب مهندسی پزشکی :
 • یکی از مشکلات این رشته بین رشته ای بودن این رشته است یعنی خیلی از فارغ التحصیلان رشته های دیگر مثل مهندسان مواد، مکانیک، برق و الکترونیک میتوانند کار این افراد را انجام دهند و در ادامه هم مسیر باز است برای کسانی که از رشته های دیگر وارد این رشته شوند. به طور مثال مهندسان مکانیک یا مهندسان برق با دیدن دوره در مراکز غیر دانشگاهی مانند دوره های تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی یا… کارهای مربوط به مهندسان پزشکی را انجام دهند و اینگونه بازار کار مهندسان پزشکی خراب می شود.
 • به دلیل عدم وجود یک صنف و اتحادیه در این حوزه کسانی که وارد حیطه شغلی مسئول فنی و یا کارشناس فروش مشغول هستند با مشکلاتی مواجه می شوند.
 • مهندسان پزشکی از لحاظ هویتی دچار مشکل هستند. به طور مثال در گرایش بیومتریال یک مهندس شیمی نسبت به یک مهندس پزشکی جنبه مهندسی قوی تری دارد.

 

بازارکار مهندسی پزشکی :

برای وارد شدن به به بازار کار این رشته بعد از کسب تجربه لازم می توانید در شرکت های مرتبط به عنوان کارشناس بخش فنی، کارشناس تولید تجهیزات، کارشناس تضمین کیفیت و یا کارشناس فروش مشغول شوید و همچنین فرصت های شغلی بسیاری در بیمارستان ها وجود دارد مانند تعمیرات پیشگیرانه تجهیزات پزشکی، آموزش کاربردی کادر پزشکی، استاندارد سازی سیستم های مهندسی پزشکی و همچنین ارائه خدمات تخصصی و مشاوره ای مرتبط برای کادر درمان.

میزان درآمد بستگی به میزان تحصیلات و تخصص شما دارد. به طور مثال کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی در بیمارستان نجمیه درآمدی در حدود ۱۲ ملیون دارد و همین شغل برای کارشناسی حدود ۹ میلیون میشود.

۱۲ شغل مهندسی پزشکی در خارج از ایران :

چه به تازگی فارغ التحصیل شده باشید و چه به این رشته تخصصی فکر میکنید، تحقیق در مورد فرصت های شغلی موجود می تواند به شما در یافتن موقعیت رضایت بخشی کمک کند. در این بخش، ۱۲ شغل مهندسی زیستی، از جمله میانگین حقوق ملی و وظایف اولیه هر موقعیت را بررسی می‌کنیم.

مشاغل مهندسی زیستی می تواند شامل مشاغل مختلف در صنایع مختلف باشد. انتخاب های شما ممکن است به تمرکز مدرک، اهداف شغلی و سبک کاری یا ترجیحات شما بستگی داشته باشد. گزینه های صنعت می تواند شامل آموزش و دانشگاه، مهندسی، فناوری، علوم پزشکی و تجارت باشد. از آنجایی که مهندسی زیستی یک مدرک بسیار تخصصی و فنی است، ارزش شما ممکن است به شما امکان انتخاب بیشتر موقعیت ها و کارفرمایان را بدهد.

 

 1. معلم (Teacher)

میانگین حقوق: ۲۳,۸۸۱$ در سال

معلمی که دارای مدرک مهندسی زیستی است می تواند در محیط مدرسه ابتدایی، راهنمایی یا دبیرستان کار کند و گروه هایی از دانش آموزان را در زمینه ریاضیات و علوم آموزش دهد.

 

 1. دستیار فارغ التحصیل (Graduate assistant)

میانگین حقوق: $۳۶,۸۱۴ در سال

یک دستیار فارغ التحصیل مهندسی زیست در تحقیقات فعال برای پروژه های مرتبط با دانشگاه در حالی که در کلاس های تحصیلات تکمیلی شرکت می کند، کمک می کند. آنها ممکن است آزمایش ها را اجرا کنند، داده ها را جمع آوری کنند و داده ها را بر اساس پارامترهای تحقیق سازماندهی کنند. دستیاران فارغ التحصیل با انجام وظایفی مانند مدیریت معمول، تحقیق و جمع آوری داده ها به کار بخش کمک می کنند. این متخصصان به تحقیق کمک می کنند، مقاله می نویسند و از تحقیقات مهندسی و زیست شناسی دانشگاه حمایت می کنند.

 

 1. مشاور (Consultant)

میانگین حقوق: $۶۲,۸۹۷ در سال

یک مشاور در بیوتکنولوژی ارزیابی ها را انجام می دهد و در مورد مسائل مختلف بیولوژیکی و مهندسی مشاوره ارائه می دهد. آنها با کار در بخش سیاست عمومی، غیرانتفاعی و بخش خصوصی، تحقیقات عمیقی را انجام می دهند و آزمایش هایی را برای جمع آوری داده های لازم انجام می دهند. آنها آزمایش ها را اجرا می کنند، داده ها را جمع آوری می کنند و تجزیه و تحلیل کامل می کنند. مشاوران مهندسی زیستی در تمام مراحل توسعه با سخت افزار و نرم افزار کار می کنند، تشخیص را اجرا می کنند و در مورد پیشرفت های بالقوه مشاوره می دهند.

 1. مهندس زیست فرآیند (Bioprocess engineer)

میانگین حقوق: $۷۵,۴۵۳ در سال

ک مهندس فرآیند زیستی سیستم‌های مورد استفاده برای تولید فرآیندهای بیولوژیکی را تجزیه و تحلیل، توسعه و بهبود می‌بخشد. از طریق آزمایش و مشاهده دقیق، آنها برای بهبود کارایی فرآیند، کیفیت محصول و شرایط ایمنی کارکنان کار می کنند. مهندسان فرآیندهای زیستی ممکن است در تحقیق و توسعه کشاورزی، کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی، شرکت‌های داروسازی، شرکت‌های بیوتکنولوژی یا تولیدکنندگان سوخت جایگزین کار کنند. آنها تجهیزات مربوط به این فناوری ها را طراحی، نظارت و عیب یابی می کنند.

 

 1. افسر اداری (Administrative officer)

میانگین حقوق: $۷۵,۹۰۶ در سال

یک افسر اداری با مدرک مهندسی زیستی با جنبه های بودجه ای و فنی تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها یا مراکز مراقبت بهداشتی سروکار دارد. آنها تجهیزات موجود را نظارت می کنند، ارزیابی ها را برای اهداف بودجه ای کامل می کنند، بهبودهای بالقوه تجهیزات را شناسایی می کنند و اثرات آن را بر مشتری یا کارفرما تعیین می کنند. آنها پرونده های معمول و کارهای اداری را مدیریت می کنند، ارتباطات داخلی و برنامه ریزی مالی را مدیریت

میکنند.

 

 1. زیست شناس (Biologist)

میانگین حقوق: $۸۰,۵۴۰ در سال

یک زیست شناس مسئول مطالعه علمی موجودات حیاتی از جمله انسان، گیاهان، حیوانات، باکتری ها، قارچ ها و سیستم های زیست محیطی است که در آن زندگی می کنند. آنها آزمایش ها را انجام می دهند، داده ها را جمع آوری می کنند، اطلاعات را بررسی می کنند، فرضیه ها را توسعه

میدهند و نتیجه گیری می کنند. بسیاری از زیست‌شناسان زمان قابل توجهی را صرف نوشتن گزارش‌ها و کتاب‌ها می‌کنند، تحقیقات دیگر را مطالعه می‌کنند تا به‌روز بمانند و در دانشگاه‌ها برای پیشبرد این رشته ادامه دهند. زیست شناسان اغلب به دنبال کمک های مالی برای تأمین مالی مطالعات و تشکیل تعاونی با شرکت ها و نهادهای دولتی هستند.

 

 1. مهندس پزشکی (Biomedical engineer)

میانگین حقوق: $۸۱,۷۶۹ در سال

یک مهندس زیست پزشکی با هدف بهبود مراقبت از بیمار راه حل هایی را برای مشکلات زیست شناسی و پزشکی شناسایی و طراحی می کند. آنها تحقیق می کنند که چگونه می توان مهندسی را در سیستم های بیولوژیکی انسان و حیوانات استفاده کرد و سپس سیستم ها و محصولاتی را ایجاد کرد که بتواند نیازها را برآورده کند. مهندسان بیومدیکال نصب، نگهداری، تشخیص و ارائه پشتیبانی فنی برای تجهیزات پزشکی مانند پروتز و لوازم تصویربرداری می کنند. آنها ایمنی و اثربخشی تجهیزات را ارزیابی می کنند و دیگران را در مورد استفاده صحیح از آن آموزش می دهند.

 

 1. دانشمند محقق (Research scientist)

میانگین حقوق: $۸۶,۷۴۷ در سال

یک دانشمند تحقیقاتی مهندسی زیستی روی تمام مراحل توسعه در آزمایش محصول و توسعه سیاست کار می کند. آنها برای کمک هزینه ها، طراحی آزمایش ها برای به دست آوردن داده های مورد نیاز و انجام آزمایشات بر اساس مشخصات درخواست می کنند. آنها دستورالعمل های دقیق داده را حفظ می کنند، داده های آزمایش را ارزیابی و تجزیه و تحلیل می کنند و آن را در یک گزارش جمع آوری می کنند. برای اینکه در صنعت به روز بمانند، دانشمندان محقق مقالاتی را به طور منظم منتشر می کنند و فعالانه به تحقیقات مهندسی زیستی کمک می کنند. آنها ممکن است برای تحقیقاتی که توسط شرکت ها، سازمان های غیرانتفاعی یا دولتی درخواست می شود کار کنند و انجام دهند، یا ممکن است تحقیقات شخصی خود را در یک محیط دانشگاهی انجام دهند.

 

 1. تکنسین پزشکی (Medical technologist)

میانگین حقوق: $۸۹,۷۷۸ در سال

یک تکنسین پزشکی که به آن دانشمند آزمایشگاه پزشکی نیز می گویند، روش ها و آزمایش های آزمایشگاهی بالینی را بر روی بافت ها، خون و مایعات انجام می دهد. آنها از پروتکل آزمایشگاهی پیروی می کنند، نمونه ها را برای آزمایش آماده می کنند، از فناوری و ابزارهای تخصصی برای تکمیل آزمایش، تفسیر نتایج و ثبت دقیق نتایج استفاده می کنند. آنها تجهیزات آزمایشگاهی را تشخیص، نگهداری و تعمیر می کنند. تکنسین های پزشکی با پایگاه های داده پزشکی مختلف ارتباط دارند و مسئولیت یکپارچگی و دقت اطلاعات را بر عهده دارند.

 

 1. مدیر برنامه های مهندسی (Engineering program manager)

میانگین حقوق: $۱۰۵,۸۱۴ در سال

یک مدیر برنامه مهندسی تیمی از مهندسان همکار را رهبری می کند و اجرای به موقع وظایف پروژه مهندسی زیستی را انجام می دهد. آنها منابع را برای برآوردن نیازهای پروژه و کار با تولید کنندگان و فروشندگان هدایت می کنند. آنها برنامه کاری را ایجاد می کنند، ایده های نوآورانه دانشمندان و مهندسان را مدیریت و ترکیب می کنند، داده ها را با پیشرفت برنامه بررسی می کنند و آن داده ها را برای نتیجه گیری تجزیه و تحلیل می کنند. مدیران برنامه تضمین کیفیت و یکپارچگی یک پروژه مهندسی را تضمین می کنند.

 

 1. مهندس نرم افزار (Software engineer)

میانگین حقوق: $۱۱۴,۱۵۰ در سال

یک مهندس نرم افزار از تخصص خود در علوم کامپیوتر، برنامه نویسی و مهندسی برای ساخت راه حل های نرم افزاری استفاده می کند که نیازهای مشتری را برآورده می کند. در زمینه مهندسی زیستی، آنها نرم افزاری را توسعه داده و نگهداری می کنند که برای اکثر دستگاه های پزشکی ضروری است. مهندسان نرم افزار ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها را توسعه داده و بهبود می بخشند و الگوریتم های ضروری برای بخش های بهداشت و درمان و محیط زیست را طراحی، اصلاح و بهینه می کنند. آنها ممکن است در بسیاری از صنایع، از جمله پزشکی، علوم محیطی و تولید کار کنند.

 

 1. آمار زیستی (Biostatistician)

میانگین حقوق: $۱۳۰,۷۵۶ در سال

یک متخصص آمار زیستی مسئول طراحی آزمایش ها، تجزیه و تحلیل داده ها و اجرای مطالعات آماری بر روی موجودات زنده است. آنها داده‌های عددی خام را جمع‌آوری می‌کنند و بسته به اطلاعات مورد نظر، آن‌ها را به روش‌های خاصی تفسیر می‌کنند. متخصصان آمار زیستی مجموعه داده ها را از طریق مانورهای آماری مختلف به اطلاعات قابل استفاده تبدیل می کنند. گزارش‌های آنها برای صنایع مختلف مانند دولت، پزشکی، داروسازی و محیط‌زیست مهم است و بر تصمیم‌گیری‌هایی مانند سیاست‌های زیست‌محیطی و فرآیندهای اداری پزشکی تأثیر می‌گذارد.

امیدواریم مطلب فوق برای ارتقای اطلاعات شما مفید واقع شده باشد، این مطلب به قلم سرکار خانم زهرا گشانی نوشته شده است .

سپاس از همراهی شما 

طرح در مهندسی پزشکی چیست؟
برای تحصیل در ارشد مهندسی پزشکی چه چالش هایی داریم ؟
مصاحبه با یکی از اساتید گرایش بیوالکتریک جهت مشاهده کلیک کنید
نوشته قبلی
آمالگاماتور چیست؟
نوشته بعدی
بخیه های هوشمندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up