مسئول فنی در رشته ی مهندسی پزشکی

+BME, آموزش

 ناظر فنی یا مسئول فنی تجهیزات پزشکی به چه کسی اطلاق می شود؟؟ در این قسمت اطلاعاتی در مورد فردی که در رشته مهندسی پزشکی تحصیل کرده و در  این عنوان در شرکت ها یا کارخانه های تجهیزات پزشکی شاغل هستند می پردازیم 

مسئول فنی در رشته ی مهندسی پزشکی کیست ؟

 

🔹 ناظر فنی تجهیزات پزشکی به چه کسی اطلاق می شود؟

طبق تعریف آیین نامه اداره کل تجهیزات پزشکی، ناظر (مسئول) فنی به فرد شاغل در واحد تولیدی یا وارداتی تجهیزات پزشکی گفته می شود که پس از معرفی توسط بالاترین مقام واحد و تایید کمیته تجهیزات پزشکی نسبت به نظارت علمی وفنی بر اجرای قوانین و مقررات به منظور انجام مطلوب فرایند تولید، واردات، توزیع و خدمات پس از فروش در واحد با توجه به ضوابط ابلاغی اقدام می کند. در آئین نامه جدید تجهیزات پزشکی عنوان ناظر فنی به مسئول فنی تغییر یافته است. https://dep-bme.ir/achievable-jobs-for-a-medical-engineer/

🔹 شرط پذیرش به عنوان ناظر فنی شرکت تجهیزات پزشکی

شرط اصلی برای معرفی شدن به عنوان ناظر فنی یک شرکت وارد کننده یا تولید کننده تجهیزات پزشکی گذراندن یک دوره آموزشی نسبتا کامل است، که در حال حاضر وظیفه برگزاری این دوره ها به انجمن متخصصین تجهیزات پزشکی محول شده است که زمان برگزاری هر دوره در سایت imedss.ir به اطلاع عموم می رسد.

🔹 شرح وظائف مسئول فنی عبارتست از:

۱. نظارت بر شرایط فنی و بهداشتی کارخانجات تولیدی داخلی در صورت تولیدی بودن شرکت و یا کارخانجات خارج از کشور به منظور واردات.

۲. تضمین سلامت و کیفیت محصول تا پایان تاریخ انقضا و پاسخگویی در برابر مراجع بهداشتی و قانونی در صورت بروز مشکلات بهداشتی، سلامتی و کیفی محصول.

۳. نظارت بر شرایط فنی و بهداشتی انبار و کنترل روش های انبارداری.

۴. نظارت برکنترل شرایط حمل ونقل و اطمینان از عدم فساد، آلودگی و آسیب دیدگی محصولات.

۵. مسئول اجرای سیستم فراخوان برای جمع آوری محصولات توزیع شده معیوب یا مضر و محصولاتی که توسط اداره کل تجهیزات پزشکی به دلیل وجود اشکالاتی، دستور به جمع آوری آنها از سطح بازارنموده است و نظارت بر امحا یا مرجوع نمودن آنها و ارائه گزارش به اداره کل تجهیزات پزشکی.

۶. نظارت بر عملیات برچسب گذاری براساس ضوابط مربوطه قبل از عرضه.

۷. رسیدگی به شکایات واصله و پیگیری آنها تا حصول نتیجه و پاسخگویی لازم.

⭕️ نحوه برگزاری دوره های آموزشی مسئولان فنی و سیلابس های آموزشی این کار شامل دو قسمت است. عمده ی بحث این است که در حال حاضر هم سیلابس ها و هم اساتید همه توسط اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تعیین می شود و سیلابس ها براساس نوع دوره تعیین می شوند.طی تفاهم نامه منعقده فی ما بین انجمن و اداره کل تجهیزات پزشکی ، انجمن تنها متولی برگزارکنندۀ دوره های مسئول فنی شرکت های تولیدکننده ، مسئول فنی شرکت های وارد کننده ، مسئول فنی شرکت های توزیع کننده و اصناف ، مسئول فنی مراکز درمانی و داروخانه در کشور می باشد.

🔹 نکته ۱: جهت گذراندن دوره های آموزشی در انجمن ، نیازی به ارایه کارت پایان خدمت نیست . ولیکن جهت احراز سمت مسئول فنی در اداره کل تجهیزات پزشکی ، علاوه بر ارایه گواهینامه ای که طی پس از طی دوره و قبولی در آزمون دریافت نموده اید ، نیاز به ارایه سایر مدارک از جمله مدرک فارغ التحصیلی ، کارت پایان خدمت (برای آقایان) ، گواهی سوء پیشینه، آزمایش عدم اعتیاد و ….به اداره کل تجهیزات پزشکی میباشد.

🔹 نکته ۲ : تنها فارغ التحصیلان رشته های مهندسی پزشکی (تمام گرایش ها)، پزشکی و دکترای داروسازی می توانند سمت مسئول فنی در شرکت های توزیع کننده و اصناف و سمت مسئول فنی در مراکز درمانی و داروخانه ها را داشته باشند.

🔹 نکته ۳ : مسئول فنی مراکز درمانی و داروخانه ها در ابتدا از طریق بیمارستان به اداره کل معرفی می شوند و این افراد جهت گذراندن دوره آموزش “مسئول فنی مراکز درمانی و داروخانه ها ” از طریق سایت انجمن اقدام به ثبت نام می نمایند و معرفی نامه خود را نیز به همراه سایر مدارک آپلود می نمایند.

🔹 نکته ۴ : افرادی که فارغ التحصیل نیستند و یا مدرک فارغ التحصیلی خود را در دست ندارند، بعنوان داوطلب آزاد تلقی می شوند و میبایست فرم تعهدنامه را تکمیل و آپلود نمایند و اصل آنرا به همراه سایر مدارک مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام در روز اول دوره به مسئول مربوطه تحویل دهند. درصورت کامل بودن مدارک پس از قبولی در آزمون گواهینامه صادر شده قابل تحویل است. ولیکن امکان استفاده از گواهینامه طی دوره آموزشی مسئول فنی … جهت احراز سمت مسئول فنی میسر نمی باشد.

biomedical engineeringbmeانجمن علمی مهندسی پزشکیدپارتمان مهندسی پزشکیمسئول فنیمسئول فنی در رشته ی مهندسی پزشکیمهندسی پزشکی
نوشته قبلی
شماره هشتم | بهار ۱۴۰۰
نوشته بعدی
طرح مهندسی پزشکی چیست ؟

۱۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up