ساخت ربات با استفاده از گلبول سفید

اخبار

🔴 اخبار 📢

🔹محققان دانشگاه جینان چین در مطالعه اخیرشان از توسعه ربات‌های میکروسکوپی ساخته شده از گلبول‌های سفید خون خبر داده‌اند که این ربات‌ها می‌توانند بیماری‌های خطرناک را درمان کنند.

🔹اخیرا دانشمندان از توسعه ربات‌های میکروسکوپی ساخته شده از گلبول‌های سفید خون که می‌توانند بیماری‌های خطرناک را درمان و از آن‌ها پیشگیری کنند، خبر داده‌اند. این ماشین‌های کوچک از گلبول‌های سفید خون به نام نوتروفیل (neutrophils) ساخته شده‌اند و قرار است انقلابی در علم پزشکی ایجاد کنند.

🔹این ربات‌های کوچک “نوتروبات‌ها” (neutrobots) نام دارند و می‌توانند داروها را با هدایت پرتوهای لیزر به مکان‌های دقیقی در بدن برسانند. سایر دستگاه‌هایی که برای انجام کارهای مشابه ساخته شده‌اند، حاوی مواد مصنوعی هستند که خطر عوارض جانبی جدی را افزایش می‌دهند.
با ترکیب دستکاری غیرتهاجمی انبرک‌های نوری و عملکرد ایمونولوژیک ذاتی نوتروفیل‌ها، ربات‌های نوتروفیل پیشنهادی بینش جدیدی را برای ساخت ریزدستگاه‌های پزشکی بومی برای پزشکی دقیق در داخل بدن فراهم می‌کنند. این ربات‌ها می‌توانند محموله‌های دارویی را مستقیما تا محل تومور، لخته خون یا عفونت حمل کنند.

محققان در گزارش خود گفتند: گورخرماهی در این مطالعه به دلیل همسانی ژنومی بالا با انسان و گردش خون قابل مشاهده در دم گورخرماهی برای دستکاری نوری به عنوان مدل حیوانی انتخاب شد.

نوتروفیل‌ها یک جایگزین غیر تهاجمی هستند، زیرا در حال حاضر در بدن هستند و نانوذرات مرده را جمع آوری می‌کنند. آنها از طریق عروق به بافت‌های مجاور حرکت می‌کنند.

🔹محققان گفتند: برخلاف ریزدستگاه‌های پزشکی سنتی، این ساختار نوتروفیلی عاری از ریزساختارهای مصنوعی و فرآیندهای کاشت تهاجمی است؛ بنابراین از فناوری‌های پیچیده آماده‌سازی و آسیب به بافت جلوگیری می‌کند.

اخبار
نوشته قبلی
مراکز فعال واکسیناسیون کرونا در تهران
نوشته بعدی
کارایی سیستم دان در اموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up