هیدروژلی که میتواند از پیشروی سرطان جلوگیری کند

اخبار

🔴 اخبار 📢

🔹پژوهشگران آمریکایی، نوعی هیدروژل ابداع کرده‌اند که می‌تواند از پیشروی سرطان و متاستاز آن جلوگیری کند.

🔹پس از جراحی برای برداشتن تومورها، برخی از سلول‌های سرطانی می‌توانند در جایی باقی بمانند تا دوباره رشد کنند یا به قسمت جدیدی از بدن بروند. پژوهشگران “دانشگاه ویسکانسین- مدیسن” (UW–Madison)، نوعی هیدروژل ساخته‌اند که پس از جراحی می‌توان از آن برای جلوگیری از رشد مجدد تومور یا کند کردن روند پیشروی آن استفاده کرد.

🔹این هیدروژل با آزاد کردن دو ترکیب انتخاب‌شده، به جلوگیری از بازگشت سرطان پس از جراحی می‌پردازد. نخستین ترکیب، دارویی به نام “پکسیدارتینیب” (Pexidartinib) است که در حال حاضر برای مهار “ماکروفاژهای مرتبط با تومور” (TAMs) استفاده می‌شود. ماکروفاژهای مرتبط با تومور، سلول‌های ایمنی هستند که به دلایل نامشخص، طرف‌های مقابل خود را تغییر داده‌اند. بدین ترتیب، مهار آنها می‌تواند پیشروی یا رشد مجدد سرطان را کند سازد.

🔹پژوهشگران این هیدروژل را در موش‌های مبتلا به انواع گوناگون سرطان از جمله سرطان روده بزرگ، ملانوما، سارکوم و سرطان پستان سه‌گانه منفی آزمایش کردند. هیدروژل به طور قابل توجهی توانست بازگشت و متاستاز سرطان را کاهش دهد و میزان بقای موش‌ها را بالا ببرد. همه حیوانات گروه کنترل‌شده در عرض ۳۶ روز تسلیم شدند؛ در حالی که میزان بقا برای موش‌های تحت درمان بسته به نوع سرطان آنها، بین ۵۰ تا ۶۶ درصد بود.

همچنین، کاربرد موضعی هیدروژل به جلوگیری از عوارض جانبی که در صورت دارورسانی ایجاد می‌شوند، کمک می‌کند. بدین ترتیب، هیچ عارضه جانبی عمده‌ای در موش‌های مورد بررسی مشاهده نشد.

🔹به گفته پژوهشگران، نکته مهم این است که برخی از سرطان‌ها معمولا به خوبی به ایمنی‌درمانی پاسخ نمی‌دهند و مستعد متاستاز هستند. بنابراین، اثربخشی درمان با هیدروژل می‌تواند دلگرم‌کننده باشد.

biomedical engineeringbmeاخباردپارتمان مهندسی پزشکی
نوشته قبلی
ضوابط تعیین سقف قیمت کالای تولیدی
نوشته بعدی
کارگاه فواید روزه داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up