شکستن سنگ های کلیه بدون جراحی و بیهوشی

اخبار

🔴 اخبار 📢

🔹

محققان در حال تلاش برای ساخت یک دستگاه ساطع کننده امواج صوتی به منظور متلاشی کردن سنگ‌های کلیه هستند و هدف نهایی آنها ساخت دستگاه کوچکی است که بتوان از آن در مطب‌ها و مراکز اورژانس برای درمان آسان سنگ کلیه بدون نیاز به جراحی استفاده کرد.

چند دهه است که جراحان از امواج صوتی برای شکستن سنگ‌های کلیه تحت عنوان روشی به نام “سنگ شکنی با موج شوک خارج بدنی”(ESWL) استفاده می‌کنند. این روش شامل ارسال پالس‌های صوتی با شدت بالا به سمت کلیه است و عموماً لازم است تا به بیماران آرام‌بخش تزریق شود یا حتی بیهوش شوند.

این روش که “سنگ‌شکنی موج انفجاری”(BWL) نامیده می‌شود، اکثر سنگ‌های کلیه را با موفقیت متلاشی کرد و نویدبخش روشی غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی برای درمان بیماران مبتلا به این بیماری رایج است.

اکنون تفاوت این روش جدید با روش قدیمی “ESWL” در این است که می‌توان آن را خارج از اتاق عمل و در مکان‌های غیررسمی‌تر با استفاده از یک دستگاه دستی و همچنین بدون نیاز به تزریق آرام‌بخش یا بیهوش کردن اجرا کرد.

روش جدید “سنگ شکنی موج انفجاری” از پالس‌های چرخه‌ای کوتاه فراصوت برای شکستن سنگ‌های کلیه به قطعات مساوی یا کوچک‌تر از دو میلی‌متر استفاده می‌کند.

این مطالعه جدید بزرگترین گزارش منتشر شده در مورد اثربخشی این روش جدید در بیماران انسانی است و روی ۱۹ بیمار آزمایش شده است.

محققان می‌گویند: توانایی شکستن غیرتهاجمی سنگ‌های کلیه و بیرون راندن قطعات در بیماران هوشیار در اولین مراجعه به اورژانس یا کلینیک، پتانسیل درمان به موقع را ارائه می‌دهد که منجر به کاهش درد کلی، هزینه و منابع مرتبط می‌شود.

bmeاخبارتکنولوژیتکنولوژی در علوم شناختیدپارتمان مهندسی پزشکیمهندسی پزشکی
نوشته قبلی
ساخت پارچه ای که به صدای قلب گوش میدهد
نوشته بعدی
ضوابط تعیین سقف قیمت کالای تولیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up