مسواک زدن را به ربات بسپارید

اخبار

🔴 اخبار 📢

🔹مهندسان دانشگاه پنسیلوانیا مجموعه‌ای از میکروربات‌هایی را با قابلیت تغییر شکل توسعه داده‌اند که می‌توانند به شکل نخ دندان در بیایند. این ربات‌ها نه تنها پلاک‌های دندان را پاک می‌کنند، بلکه با آزاد کردن ترکیبات ضد میکروبی، باعث از بین رفتن باکتری‌های مضر می‌شوند.

🔹میکروربات‌ها با تغییر شکل موثر، این مشکل را حل می‌کنند. این ربات‌های کوچک از نانوذرات اکسید آهن تشکیل شده‌اند و می‌توان آن‌ها را به شکل‌های مختلفی درآورد و با استفاده از میدان‌های مغناطیسی کنترل کرد. به این ترتیب، این ذرات را می‌توان به شکل نخ دندان مرتب کرد تا پلاک‌های سطح دندان را مسواک بزنند، یا می‌توان برای تمیز کردن بین دندان‌ها آن‌ها را تبدیل به رشته‌های نخ‌مانند نازک‌تری کرد.

🔹اما این میکروربات‌ها فقط دندان‌ها را به صورت مکانیکی تمیز نمی‌کنند، بلکه اکسید آهن به‌عنوان فعال‌کننده پراکسید هیدروژن شناخته می‌شود و واکنشی را ایجاد می‌کند که رادیکال‌های آزاد تولید می‌کند که باکتری‌ها و زیست‌لایه‌های چسبنده‌ای را که روی دندان ایجاد می‌شود را از بین می‌برد. زیست‌لایه، اجتماعی از سلول‌های میکروارگانیسمی است که به یک سطح متصل شده‌اند.

🔹به عقیده پژوهشگران، قابلیت سفارشی‌سازی این سیستم باعث می‌شود که این میکروربات‌ها دندان‌های افراد را بهتر تمیز کنند، در حالی که عدم نیاز به کنترل آن‌ها با دست باعث می‌شود افرادی که مهارت‌های حرکتی ظریف کمتری دارند نیز بتوانند از سلامت دهان و دندان خود مراقبت کنند.

🔹هنوز مشخص نیست که این سیستم در یک دستگاه تجاری چه ظاهری خواهد داشت، اما محققان در حال بررسی دستگاه‌های مناسب دهان هستند که ممکن است شبیه به سایر سیستم‌های تمیزکننده سریع دندان باشد.

نوشته قبلی
شماره پنجم تیر ماه ۱۴۰۱
نوشته بعدی
مراکز فعال واکسیناسیون کرونا در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up