انتقال کرونا جدید سگی به انسان

اخبار

🔴 اخبار 📢

🔹محققان “دانشگاه کرنل” آمریکا در یافته‌های اخیرشان به ظهور کروناویروس جدید سگ‌ها که از راه تغییر یک پروتئین قابل انتقال به انسان است، خبر داده‌اند.

🔹در انسان، گیرنده اصلی که پروتئین میخ مانند آلفاکروناویروس(گروهی که کروناویروس سگ‌ها در آن طبقه‌بندی می‌شود) به آن متصل می‌شود تا وارد سلول انسانی شود، APN نام دارد، اما گیرنده‌های مشترکی نیز وجود دارد. یکی از این گیرنده‌های کمکی، سیالیک اسید است که در سلول‌های دستگاه گوارش در انواع پستانداران یافت می‌شود. محققان ناحیه‌ای از این پروتئین میخ مانند را در بخش انتهایی N به نام O-domain شناسایی کردند که به دلیل اتصال با اسید سیالیک شناخته شده است. در تجزیه و تحلیل ویروس کرونای سگ‌ها که در بیماران مالزیایی شناسایی شد، بخش‌هایی از دامنه O به روش‌های منحصر به فردی در حال تغییر بودند.

🔹به نظر می‌رسد که کروناویروس سگی که در بیماران مالزیایی یافت شده است در حال از دست دادن دامنه O خود است. محققان این تغییر و از دست دادن دامنه O را با سایر کروناویروس‌های مرتبط مقایسه کردند. یکی از آنها با نام ویروس گاستروانتریت مسری(TGEV) خوک‌ها را آلوده می‌کند و باعث بیماری‌های تنفسی و روده می‌شود. گونه‌ای از این ویروس خوکی، به نام کروناویروس تنفسی خوک، تقریبا مشابه ویروس گاستروانتریت مسری است اما دامنه O خود را از دست داده و کاملا یک پاتوژن تنفسی است. به طور مشابه، یک ویروس کرونا که عامل سرماخوردگی معمولی در انسان است از خفاش‌ها به عنوان یک ویروس گوارشی نشات گرفته، دامنه O خود را از دست داده و به عنوان یک ویروس تنفسی به میزبان انسانی منتقل شده است.

نوشته قبلی
ورکشاپ تخصصی آرتروپلاستی ( تعویض مفصل زانو )
نوشته بعدی
ورکشاپ ECG و مانیتورینگ علائم حیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up