مار رباتیکی که جراح میشود

اخبار

🔴 اخبار 📢

🔹یک مار رباتیک که توسط پژوهشگران انگلیسی ابداع شده است، به زودی طی یک جراحی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

🔹یک ربات که با استفاده از پتانسیل خم شدن و حس کردن مارها برای ورود به مکان‌های صعب‌العبور در محیط‌های سخت و صنعتی ابداع شده است، اکنون طی جراحی روی انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

🔹این مار رباتیک موسوم به “کبرا”(COBRA) که در “دانشگاه ناتینگهام”(University of Nottingham) انگلستان ابداع شده، پیشتر کارآیی خود را در بازرسی و بازسازی موتور جت، راه اندازی و نگهداری نیروگاه هسته‌ای نشان داده است و اکنون برای مصارف پزشکی به کار می‌رود. این مراحل پزشکی در حال حاضر با دستگاه‌های آندوسکوپی طی می‌شوند اما کبرا ممکن است مهارت، دقت و نماهایی با وضوح بالا را در اختیار گروه‌های جراحی بگذارد.

🔹این مار رباتیک پنج متری و فوق باریک که ضخامت آن تقریبا به اندازه یک مداد است، درست مانند خزندگان واقعی می‌تواند به سادگی در نواحی فشرده و دارای پیچ و خم بخزد. مقیاس‌های مینیاتوری و مکان‌های نامناسب، معاینه بدون از بین بردن کامل بافت را غیرممکن می‌سازد.

🔹این سیستم، پاسخ‌دهی فوق‌العاده‌ای دارد که به خاطر دنباله‌ای از تاندون‌هایی است که در کنار ستون فقرات مار رباتیک قرار گرفته‌اند. مار رباتیک دارای یک ساختار مفصلی سازگار و تعدادی از بخش‌های ثابت است که به آن امکان می‌دهند تا ۹۰ درجه خم شود. هنگامی که این تاندون‌ها کشیده می‌شوند، حرکات لازم برای خم شدن را ممکن می‌کنند. این کار به تقلید از حرکات گوناگون کف دست‌های اپراتور انسان هنگام برخورد با دستگاه‌های بازیابی صورت می‌گیرد. این بازوی رباتیک می‌تواند عرض‌های کاملا متفاوتی داشته باشد و سوراخی در قسمت داخلی دارد که وسایل کاملا متفاوتی به آن متصل می‌شوند.

🔹کبرا قطعا پس از چند دقیقه آموزش می‌تواند با کنترل از راه دور کار کند. روش کار آن بسیار شبیه به یک جوی‌استیک بزرگ بازی است. این بدان معناست که مهندسانی که عمدتا در صدها مایل دورتر هستند، می‌توانند از طریق نمایشگر رایانه شخصی خود به کبرا اطلاعات دهند زیرا کبرا با اجزای پیشرفته‌ای در موتورها یا لوله باریک خود حرکت می‌کند که قطر آنها فقط به اندازه یک سکه یک پوندی است.

biomedical engineeringbmeاخبارمارمار جراحمار رباتیکیمار رباتیکی که جراح میشود
نوشته قبلی
کارگاه آشنایی با آرتروپلاستی
نوشته بعدی
کارگاه سیستم های نوین دارو رسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up