چشم الکتریکی روزی میتواند بینایی را به نابینایان بازگرداند

اخبار

🔴 اخبار 📢

🔹دانشمندان یک چشم الکتریکی کوچک که برای میکروربات‌ها طراحی شده بود را ساخته‌اند که در نهایت می‌تواند برای کمک به افراد نابینا مورد استفاده قرار گیرد. به نظر می‌رسد بینایی مصنوعی در شرف تبدیل شدن به واقعیت است.

🔹محققان دانشگاه ایالتی جورجیا این دستگاه را با استفاده از یک سیستم انباشته عمودی (vertical stacking system) ساخته‌اند که امکان کاهش اندازه آن‌ و کار در سطوح میکرو را فراهم می‌کند.

🔹به گفته‌ی این تیم، در آینده از این فناوری می‌توان برای بازگرداندن بینایی به افراد نابینا یا بهبود درک رنگ در افراد کوررنگ استفاده کرد.

🔹این دستگاه از روش‌های مصنوعی برای شبیه‌سازی فرآیندهای بیوشیمیایی استفاده می‌کند که امکان دیدن را به انسان می‌دهد و گامی در جهت ساخت دوربین‌ برای ربات‌های کوچک است.

🔹محققان بر این باورند که کشف آنها می‌تواند روزی به افراد دارای اختلال بینایی کمک کند. لی می‌گوید: این فناوری برای توسعه چشم‌های الکترونیکی زیست‌تقلید(Biomimetic) ضروری است.

🔹تشخیص با کیفیت رنگ و تصویر روزی می‌تواند امکانات جدیدی برای افراد دچار اختلال بینایی فراهم کند. این یافته‌ها در مجله‌ی “ACS Nano” منتشر شده است.
این دستگاه، تشخیص رنگ را در مقایسه با نسل قبلی دستگاه‌هایی با اندازه مشابه، بهبود می‌بخشد و این مهم‌ترین عملکرد بینایی است. حسگرهای رنگ معمولی فضای زیادی اشغال می‌کنند و تشخیص رنگ آنها دقت پایین‌تری دارد. به خوبی می‌دانیم که بیش از ۸۰ درصد اطلاعاتی که در تحقیقات، صنعت، پزشکی و زندگی روزمره به دست می‌آوریم با استفاده از بینایی کسب می‌شود. هدف نهایی تحقیقات ما توسعه دوربین‌هایی کوچک برای میکروربات‌هایی است که می‌توانند وارد فضاهای باریک شوند و افق‌های جدیدی در تشخیص پزشکی، مطالعات محیطی، تولید، باستان‌شناسی و موارد دیگر بگشایند.

🔹لی و گروهش می‌گویند که ساختار عمودی حسگر رنگ قابلیت تشخیص دقیق رنگ را فراهم می‌کند و می‌تواند طراحی سیستم‌ لنزهای نوری را ساده‌تر کند.

biomedical engineeringbmeاخبارانجمن علمی مهندسی پزشکیبیناییچشم الکتریکیچشم الکتریکی روزی میتواند بینایی را به نابینایان بازگردانددپارتمان مهندسی پزشکینابینایان
نوشته قبلی
مراحل ثبت توزیع و عرصه کنندگی تجهیزات پزشکی
نوشته بعدی
کارگاه آشنایی با آرتروپلاستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up