ترمیم سریع زخم با کمک رنگدانه های حساس به نور

اخبار

🔴 اخبار 📢

🔹شاید یک دستگاه کوچک قابل کاشت که در آن از رنگدانه‌های حساس به نور استفاده شده است، بتواند به ترمیم سریع زخم و تسکین درد کمک کند.

🔹دانشمندان با استفاده از لایه‌های بسیار نازک و رنگدانه‌هایی که معمولا در صنایع غذایی استفاده می‌شوند، دستگاهی قابل کاشت ابداع کرده‌اند که می‌تواند سلول‌های عصبی را برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخم تحریک کند. این فناوری که توسط نور فعال می‌شود و طی نخستین بررسی‌های آزمایشگاهی در نوع خود ارزیابی شده است، دستگاه جدیدی را برای بررسی و دستکاری سیستم عصبی ارائه می‌دهد.

🔹پژوهشگران در این پروژه، از رنگدانه‌ها برای تشکیل دادن یک لایه نازک ویفر مانند استفاده کردند که ضخامت آن فقط چند نانومتر است و می‌تواند نور را به شارژ الکتریکی تبدیل کند. مکانیسمی مشابه این مکانیسم، در مرکز سلول‌های خورشیدی آلی نیز وجود دارد. با قرار گرفتن سلول‌های عصبی روی لایه نازک و فراهم شدن امکان رشد آنها، سلول‌ها با تولید تکانه‌های الکتریکی، به بار الکتریکی پاسخ می‌دهند.

🔹پژوهشگران در بررسی‌های آزمایشگاهی نشان دادند که سلول‌های عصبی رشد یافته روی لایه نازک را می‌توان توسط فلاش‌های نوری تحریک کرد تا امکان فعالیت داشته باشند و سلول‌های عصبی مجاور را تحریک کنند. نوع نور قرمز مورد استفاده می‌تواند بدون ایجاد کردن آسیب، به اعماق بدن نفوذ کند. این در حالی است که خود لایه‌های رنگدانه به خوبی توسط سلول‌های انسانی و حیوانی تحمل می‌شوند.
پژوهشگران، کاربردهای احتمالی این فناوری را به صورت گسترده توضیح دادند. این فناوری می‌تواند پتانسیل خاصی نیز در درمان آسیب‌های مغزی شدید داشته باشد. در این نوع کاربرد، لایه نازک را می‌توان برای جلوگیری از مرگ سلول‌های عصبی و تقویت فرآیند بهبود در بدن مستقر کرد. همچنین، این فناوری را می‌توان برای درمان سایر آسیب‌های عصبی و تسکین درد به کار گرفت و اگرچه برای آماده‌سازی آن به منظور کاربرد بالینی باید کارهایی صورت بگیرد اما دانشمندان بر این باورند که نخستین لایه‌ها می‌توانند طی دو سال آینده در بدن کاشته شوند.

biomedical engineeringbmeاخبارترمیم سریع زخمترمیم سریع زخم با کمک رنگدانه های حساس به نوررنگدانه های حساس به نور
نوشته قبلی
کارگاه آشنایی با امداد و کمک های اولیه BASIC LIFE SUPPORT (BLS)
نوشته بعدی
چگونه می توانیم وارد عرصه تجهیزات پزشکی شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up